0
09199696225

فرزند بیشتر ! عائله مندی بهتر !

موضوع لغو محدودیت ۲ فرزندی در پرداخت حق اولاد به کارگران و کارمندان چند وقتی است که مورد بحث و اختلافاتی در محفل های کارگری و کارفرمایی گشته است .
اصلاحیه قانونی که مجلس به جهت افزایش جمعیت در سال ۱۳۹۲ انجام داده و نارضایتی برخی از کارفرمایان در کارگاه ها و کارخانجات چندین شهر که کارگران به وسیله این قانون از عائله مندی بالایی بهره مند می شوند .


در درفراز نخست ماده واحده قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده مصوب ۱۳۹۲/۰۳/۲۰ مجلس شورای اسلامی مقرر شده است که : کلیه محدودیت های مقرر در قانون تنظیم خانواده و جمعیت مصوب ۱۳۷۲/۰۲/۲۶ و اصلاحات آن و سایر قوانین که براساس تعداد فرزند برای والدین شاغل یا فرزندان آنان ایجاد شده است ، لغو می شود . با توجه به این اصلاحیه وعنایت بر عموم و اطلاق ماده واحده مذکور و همچنین قرارداشتن ماده ۸۶ قانون تامین اجتماعی که مقرر داشته است ! (کمک عائله مندی منحصرا تا دو فرزند بیمه شده پرداخت می شود) در دامنه مقرراتی که محدودیت هایی براساس تعداد فرزندان برای والدین شاغل یا فرزندان آنان ایجاد کرده است ، محدودیت مقرر در ماده ۸۶ که پرداخت عائله مندی را صرفا تا ۲ فرزند الزامی کرده است ملغی محسوب و کارفرمایان مکلفند با احراز سایر شرایط مقرر در ماده مزبور به کارگران خود به ازای هر فرزند و بدون محدودیت در تعداد فرزندان عائله مندی پرداخت نمایند .

نظر به مراتب فوق تکلیف کارفرمایان به وسیله این اصلاحیه مشخص گردیده است و پرداخت عائله مندی به مبلغ ۶۰٫۸۰۰۰ تومان به ازای هر فرزند بدون محدودیت در تعداد آن از ۱ الی … از سوی کارفرمایان الزامی می باشد .

این موضوع هر چند که در حمایت از کارگران و به منظور تشویق عموم جامعه نسبت به تولید مثل و افزایش جمعیت می باشد ولی آن سوی قضیه کارفرما قرار دارد ، کارفرمایی که در سال ۹۳ به یکباره با افزایش ۲۵ در صدی حقوق ، ۵۰هزار تومانی بن کارگری و ۱۰ هزار تومانی حق مسکن روبرو گردیده است میبایست با رعایت این موضوع به کارگرانی که ۳ یا ۴ فرزند دارای شرایط دریافت این عائله مندی می باشند اضافه بر پرداختی های قانونی ۵۰ درصد حقوقش نیز ، مازاد پرداخت نماید .

شرایط قانون تامین اجتماعی جهت پرداخت حق عائله مندی :
۱– بیمه شده حداقل سابقه پرداخت حق بیمه هفتصدو بیست روز کارکرد را داشته باشد .
۲– سن فرزندان او از هجده سال کمتر باشد و یا منحصرا به تحصیل اشتغال داشته باشند تا پایان تحصیل یا در اثر بیماری یا نقص عضو طبق گواهی کمیسیون های پزشکی موضوع ماده (۹۱) این قانون قادر به کار نباشند . میزان کمک عائله مندی سه برابر حداقل مزد روزانه کارگز ساده در مناطق مختلف برای هر فرزند در ماده می باشد .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *